Siseministeerium: keskkonnavahetus aitab murda rutiini ja maandada stressi

12.09.2024

Siseministeerium on olnud Annetame Aega algatuse pühendunud liige juba mitu aastat. Palusime neil jagada võrgustiku liikmena oma teekonda ja kogemust ning nõuandeid, kuidas ajaannetamise päeva kõige paremini läbi viia. Foto: siseministeeriumSiseministeerium on olnud Annetame Aega algatuse pühendunud liige juba mitu aastat. Palusime neil jagada võrgustiku liikmena oma teekonda ja kogemust ning nõuandeid, kuidas ajaannetamise päeva kõige paremini läbi viia. Foto: siseministeerium

Siseministeerium on olnud Annetame Aega algatuse pühendunud liige juba mitu aastat. Palusime neil jagada võrgustiku liikmena oma teekonda ja kogemust ning nõuandeid, kuidas ajaannetamise päeva kõige paremini läbi viia.

Siseministeerium liitus Annetame Aega algatusega 2019. aastal olles kodanikuühiskonna arengu ja heategevuse, sh vabatahtliku tegevuse, valdkonna eestvedaja. Siseturvalisuse valdkonnas panustab märkimisväärne hulk vabatahtlikke – abipolitseinikke, vabatahtlikke päästjaid ja tublisid naabrivalve liikmeid. Seepärast on oluline näidata ka tööandjana eeskuju, kuidas oma töötajatesse ja kogukondadesse panustada ning võtta organisatsioonina ka sotsiaalset vastutust.

Siseministeeriumi kodakondsuspoliitika ja kodanikuühiskonna osakonna juhataja Martin Tuliti sõnul on tööandjatel oluline roll vabatahtliku tegevuse soodustamisel. Vabatahtlik tegevus pakub inimestele uusi arenguvõimalusi, aitab hoida motivatsiooni ning hoiab ja kasvatab rahulolu. Ta jätkab: „Annetamine on üks lihtsamaid viise aidata kaasa ühiskondlike probleemide ennetamisele või lahendamisele. See kehtib ka aja annetamise kohta. Tööandjatel on heategevuse, sh vabatahtliku tegevuse soodustamises ja võimaldamises suur roll. Kui tööandja loob võimalused ja julgustab oma inimesi tööaja arvelt vabatahtlikuna head tegema, saavad töötajad selle kaudu aidata vahetult kaasa ühiskonna arengule“.

Miks peaksid organisatsioonid heategevusse panustama ja aja annetamisega algust tegema?

Siseministeerium võimaldab oma inimestel annetada aega ühe tööpäeva ulatuses aastas. See on üks osa Siseministeeriumi väärtuspakkumisest oma töötajatele ning sellest on saanud loomulik osa organisatsioonikultuurist. Võimaldades oma töötajatel annetada oma tööaega vabatahtlikuks tegevuseks, tegeleme tegelikult ka tööandja positiivse mainekujundusega ning tugevdame organisatsiooni sotsiaalset vastutust. Samuti annab see panuse töötajate motivatsiooni hoidmisele ja tõstmisele.

Tuliti sõnul ei ole alati vaja tiimiga minna traditsioonilisele meeskonna- ega motivatsioonikoolitusele. “Väga hästi töötab see, kui minna hoopis teise keskkonda praktilisi ülesandeid lahendama. See aitab murda töötajate rutiini, maandada stressi ning ka üksteisega paremini tuttavaks saada. Ühtlasi on see hea võimalus proovimaks midagi uut. Näiteks heakorratööd Tallinna Loomaaias on saanud mitmete ettevõtete jaoks regulaarseks ajaannetuse tegevuseks, mis samal ajal täidab see ka tiimiürituse eesmärki rääkimata loomaaia abistamisest”, selgitab ta.

Vabatahtlik tegevus ja aja annetamine avardab silmaringi ning võib olla esimeseks sammuks püsivabatahtlikuks saamisel või toetajana vabaühenduses osalemisel.

Millised valdkonnad ja tegevused teid aja annetamise juures kõige enam kõnetavad?

Tööandja kaudu korraldatavatel vabatahtliku tegevuse päevadel on üldjuhul populaarsemad valdkonnad heakorratööd ning muud mingilgi määral füüsilised tööd. Näiteks täitusid kiiresti grupid, kes käisid SOS Lasteküla Eesti Ühingus jõulukaarte voltimas ja ümbrikesse panemas, Tallinna Loomaaias heakorratöödel, aga ka osalemine Toidupanga toidukogumispäevadel või varjevõrkude punumised on olnud populaarsed. Meie töötajate seas on ka püsivabatahtlikke, kes pakuvad vabast tahtest ja tasu saamata oma erialaseid oskusi põhitöö kõrvalt hoidmaks Eestit turvalisena abipolitseiniku või vabatahtliku päästjana.

Siseministeerium on olnud Annetame Aega algatuse pühendunud liige juba mitu aastat. Palusime neil jagada võrgustiku liikmena oma teekonda ja kogemust ning nõuandeid, kuidas ajaannetamise päeva kõige paremini läbi viia. Foto: siseministeeriumSiseministeerium on olnud Annetame Aega algatuse pühendunud liige juba mitu aastat. Palusime neil jagada võrgustiku liikmena oma teekonda ja kogemust ning nõuandeid, kuidas ajaannetamise päeva kõige paremini läbi viia. Foto: siseministeeriumSiseministeerium on olnud Annetame Aega algatuse pühendunud liige juba mitu aastat. Palusime neil jagada võrgustiku liikmena oma teekonda ja kogemust ning nõuandeid, kuidas ajaannetamise päeva kõige paremini läbi viia. Foto: siseministeerium

Siseministeeriumi soovitused, kuidas aja annetamiseks valmistuda ja seda päeva kõige paremini korraldada!

  • Tee eeltööd ja uuri välja, mis tüüpi tegevused su inimestele huvi pakuvad, ning hakka varakult planeerima.
  • Kaasa initsiatiivgruppi, aga ära unusta ka neid, kes varem osalenud pole.
  • Veendu, et kogu korralduslik eeltöö on tehtud – kokkulepped sõlmitud ja üle kontrollitud, juhised kohalejõudmiseks teada ning ülesanded selged. Muu juhtub juba iseenesest!
  • Juhtkonna toetus ja eeskuju on alati abiks!
  • Kõigil ei ole võimalik ühel kokkulepitud ajal oma aega annetada, seepärast lepi organisatsioonis kokku 2-3 kindlat perioodi või kuupäeva, millal ühiselt aega annetada saab. Näiteks kevadel Teeme Ära algatus või talvel rahvusvaheline vabatahtlike päev 5. detsembril.
  • Jaga kogemust!