Tule anneta oma aega – osale Keelesõbra programmis mentorina!

01.02.2024

Hea eesti keele oskusega inimesed saavad taas toetada keeleõppijaid eesti keeles vestlemisega – ühineda vabatahtliku eesti keele mentorina Keelesõbra programmiga. Keelesõbra programm pakub eesti keele õppijatele hädavajaliku võimaluse suhelda eesti keeles inimestega, kes seda igapäevaselt räägivad. Kuna keeleõppijaid on igal aastal tõesti palju, siis ootab Integratsiooni Sihtasutus programmi ka rohkem mentoreid- tänavu lausa 1000 vabatahtlikku.

Programmis 2022. aastal mentorina kaasa teinud tõlkija Kristina Jaanson avab, et tema jõudis programmi näiteks läbi oma laulukoori. „See võis olla kolm aastat tagasi, kui koorikaaslased rääkisid, et on selline huvitav keelesõbra programm. Ma käisin siis aga tööl ja mulle näis, et mul pole osalemiseks aega ning ma ei võtnud kohe vedu. Aasta hiljem tuli teema aga uuesti jutuks ja märkasin seda ka sotsiaalmeedias ning ma mõtlesin, et hea küll, miks mitte! Panin ennast 2022. aastal vabatahtliku mentorina kirja ning sain endale toreda keelesõbra, kellega oli väga vahva eesti keeles vestelda,“ kirjeldab Kristina esimest kokkupuudet Keelesõbra programmiga.

„Me vestlesime kõigest. Alates argitoimetustest, söögi valmistamisest, ilmast või näiteks sellest, et „oo, sul on täna seljas väga ilus pluus.“ Ja tema jätkas: „aitäh, ma ise õmblesin, kanga ostsin sealt poest …..“ Nii lihtsalt see jutt läkski pallina veerema. Kristina lisab, et vestluse kulg sõltub hästi palju ka keelesõbra keeleoskusest. „Mida aga aeg edasi, seda sujuvamaks kõik läks… sina harjud, tema harjub. Leppisime omavahel kokku, kas, kui palju ja mil viisil ma teda parandan. Kogu suhtlus toimiski omavahelise koostöö alusel ehk et lepid oma keelesõbraga kokku, kuidas on just teie jaoks kõige parem. Programmis on mentori jaoks olemas ka keeleõppematerjalid, kus on mitmeid teemasid, mille järgi dialoogi arendada. Kuigi sa ei pruugi neid materjale kasutada, on vähemalt tugi olemas,“ toob Kristina välja.

Mida vabatahtlikuks mentoriks olemine tähendab?

  • Vestlete keeleõppijaga eesti keeles igapäevastel teemadel.
  • Lepite kokku, kas vestlete korra nädalas või tihedamini.
  • Vestlemiseks kasutate teile mõlemale sobivat suhtluskanalit, nt telefon, Zoom, Messenger jt.
  • Olete valmis vestlema ajavahemikus 14. veebruar – 14. mai 2024.
  • Kogu perioodi vältel saate tuge Keelesõbra programmi meeskonnalt nii materjalide kui ühiste veebikohtumiste näol.

 

Igapäevaselt tõlkijana ja mitut võõrkeelt õppinud ja kõnelev Kristina möönab, et vestlemine on väga oluline! „Ma ise räägin erinevaid keeli ja olen ka keeli õppinud. Need keeled, mida keeltekoolis õppisin, aga pigem ei kasutanud, on jäänud aju “riiulitele” seisma ehk puudub nendes keeltes suhtlemise kindlus. Võib-olla ei olegi õige öelda, et ma neid keeli päriselt oskan, kuigi diplomid seda kinnitavad. Nii et suhtlemine ja keele kasutamine, on väga-väga olulised. Mis siis, et teed selle juures vigu, see on okei. Sellest „oi, mis nüüd mina, mul tulevad vead sisse, ma ei saagi rääkida,“ barjäärist aitab just suhtlemine üle saada. Päris kindlasti on vestlemine hästi-hästi oluline.

Mentoriks saab registreeruda täites Integratsiooni Sihtasutuse veebilehel olev registreerimisvorm hiljemalt 7. veebruaril 2024.

Kristina lisab lõpetuseks, et ta õppis Keelesõbra programmis mentoriks olemisest seda, kui lihtne on kedagi aidata, saamata vahest  selle olulisusest ise arugi. „Elus on tähtsad väikesed asjad – see, et sa oled olemas, valmis vestlema, oled avatud, räägid mingit lugu, oled valmis kuulama ja toetama. Mingil hetkel adud, kui palju see tegevus tegelikult sinu vestluspartnerile aga ka sulle endale annab,“ tõi Kristina välja programmi olulisuse nii keeleõppijale aga ka endale.

Täpsemalt saab programmi kohta lugeda Integratsiooni Sihtasutuse veebilehelt või Facebooki lehelt

Iga vabatahtliku mentori panus on keeleõppijale hindamatu tähtsusega!