Keskkonnainvesteeringute Keskus: ajaannetamise võimaluste loomine on justkui väike tööandjapoolne müksamine, et aidata töötajal ühiskonda aidata.

04.03.2024

Keskkonnainvesteeringute Keskus: ajaannetamise võimaluste loomine on justkui väike tööandjapoolne müksamine, et aidata töötajal ühiskonda aidata. Foto: Andres Orula

Keskkonnainvestreeringute Keskus on Annetame Aega algatuse staažikas liige. Soovisime teada, milline on nende ajaannetamise teekond olnud ning palusime neil jagada oma mõtteid ja kogemusi, miks heategevusse panustamine on oluline ning ka praktilisi nõuandeid, kuidas ajaannetamise päeva kõige paremini korraldada.

Meie liitusime Annetame Aega algatusega 2017. aastal ning eelkõige ajendas meid liituma soov ise käsi külge pannes panustada sellesse, et meid ümbritsevat looduskeskkonda veelgi paremaks muuta. Keskkonnavaldkonnas erinevate toetuste ja projektidega tegeledes tundus meile loomulik, et anname ka oma panuse just looduse heaks. Kindlasti toob iga võrgustikuga liituv organisatsioon kaasa tükikesi oma olemusest ning meie üks kindlaid põhimõtteid talgupäevade korraldamisel on see, et üritame need teha võimalikult väikese keskkonnajalajäljega. Nii näiteks ei kasuta me oma üritustel talgusuppi süües mitte ühekordseid nõusid, mis veelgi prügi juurde tekitavad, vaid iga talguline võtab kaasa oma korduvkasutatavad matkanõud. Järgime samu säästlikkuse põhimõtteid ka nt transpordi korraldamisel ja koostööpartnerite valikul. Ühe ootusena sooviksime kasutada Annetame Aega võrgustikku kogemuste vahetamiseks teiste liikmetega, et õppida nende näidetest ja saada häid ideid uuteks ettevõtmisteks.

Miks peaksid organisatsioonid heategevusse panustama ja aja annetamisega algust tegema?

Sageli on nii, et töötajatel endil on olemas soov panustada ja valmisolek tegeleda heategevusega, kuid nad ei ole veel leidnud selleks head väljundit. Ajaannetamise võimaluste loomine on justkui väike tööandjapoolne müksamine, et aidata töötajal ühiskonda aidata.

Samal ajal on sellised algatused kasulikud ka organisatsioonile endale. Meie oleme omal käel tundnud, et iga-aastased talgupäevad on heaks tiimitunde tekitajaks ning süstivad töötajatesse tunnet, et üheskoos on kõik tehtav. Lisaks on koos tegutsedes tavaliselt tulemus suurem ja sellest saadav positiivne emotsioon veelgi võimsam.

Millised valdkonnad ja tegevused teid aja annetamise juures kõige enam kõnetavad?

Kuna KIKi põhitegevus on suunatud eelkõige keskkonnaalaste küsimustega tegelemisele, siis soovisime panustada ühiskonda tagasi samuti keskkonnahoiu teemadel. Oleme seni käinud nii loodust prügist puhastamas, tegelenud puisniidu taastamistöödega, värvinud külamaja, taastanud kohalikku staadioni kui ka istutanud metsa.

Praeguseks oleme kujundanud kevadiste talgupäevade korraldamisest KIKi sünnipäeva tähistamise traditsiooni – kingituste tegemise asemel annetame sel päeval hoopis aega.

 Keskkonnainvesteeringute Keskus on Annetame Aega algatus staažikas liige. Foto: Andres OrulaKeskkonnainvestreeringute Keskuse kevadistel talgupäevadel. Foto: Andres Orula.

Keskkonnainvestreeringute Keskuse kolm soovitust, kuidas aja annetamiseks valmistuda ja seda päeva kõige paremini korraldada!

  • Põhjalik ettevalmistus on kindlasti edu võti. Läbi tasuks mõelda kõik võimalikud stsenaariumid ja see, kuidas saaks asju vajadusel kiirelt ümber korraldada. Näiteks kuidas mõjutab planeeritud tegevusi ilm ja mis saab siis, kui kogu päev sajab vihma. Oluline on planeerida tööde käik ette, et iga talguline saaks ilma suurema viivituseta käed külge panna ja tööle asuda. Samas on inimeste füüsilised võimed erinevad, seega oleks hea pakkuda välja mitmes eri raskusastmes tegevusi, et kõik talgulised tunneks end väärtuslikuna.
  • Mitmekesi on lihtsam kõike vajalikku organiseerida. Seega on nutikas panna kokku toimekas korraldusmeeskond ja jagada ülesanded omavahel ära. Kui igal töölõigul on kindel vastutaja, siis läheb kõik ladusamalt.
  • Jaga oma organisatsioonis töötajatele nii palju infot, kui vähegi võimalik – toimumiskoha, planeeritavate tööde, päevakava, soovitatava riietuse jms kohta. Mida rohkem on üritusele tulijatel eelinfot, seda parem. Näiteks väliürituste puhul võib läbimõtlemata riiete- või jalanõudevalik olla osaleja jaoks väga häiriv ja rikkuda toreda päeva.