Esme Kassak: vabatahtlik tegevus tõstab töötaja motivatsiooni

03.12.2024
Üks lihtne viis heategevusliku panustamisega algust teha on ühineda Toidupanga iga-aastaste kogumispäevadega kevadel või jõulude eel. Foto: G4S Eesti.

Üks lihtne viis heategevusliku panustamisega algust teha on ühineda Toidupanga iga-aastaste kogumispäevadega kevadel või jõulude eel. Foto: G4S Eesti.

Ettevõtted on hakanud üha enam mõtlema, kuidas lisaks läbimõeldud põhitegevusele veel ühiskonda panustada. Oma aja ja kompetentside pakkumine on selleks lihtsaim ja tihtipeale kõige oodatuim viis, sest aeg on raha ning oskused ja kogemused hinnaline väärtus. Swedbanki ja Eesti Tööandjate Keskliidu algatatud Annetame Aega võrgustik on suurepärane võimalus kokku viia aja annetajad ning oluliste tegevuste pakkujad.

Ühiskonda panustamise mõtteviisi on viimastel aastatel hoogustanud aina aktuaalsemaks muutuv ESG aruandlus, kus üheks fookusteemaks sotsiaalne vastutustundlikkus. Vähem tähtis pole aga seegi, et vabatahtliku tegevuse soodustamine muudab ka töötajad rahulolevamaks. Kui nüüd need kaks poolt kokku viia, ettevõtte kasutegur püüdlustes kestlikumaks ning motiveeritud töötaja, siis on küll ja veel põhjuseid heategevuslikes ja ühiskondlikult vajalikes projektides kaasalöömiseks.

Spikriks ettevõtte väärtused

Aja annetamise teekonna alguses võib „tööpõld“ paista üsna kirju. On töötajaid, kes eelistavad ise leida sobiva algatuse, kuid palju on neid, kes vajaksid natuke nügimist või suunamist. Sobivate teemade leidmisel tasub meelde tuletada, millised väärtused on ettevõttes olulised, ning milliseid kestlikke eesmärke võiksid algatused aidata täita. Olukorras, kus tuge ja abikäsi vajavad paljud, aitab selline eeltöö viia oodatud, vastastikku kasulike koostööprojektideni.  

Lisaks ühiselt aja annetamise eesmärkidele rikastab vabatahtlik tegevus iga panustajat individuaalselt ning seda soosides toetab organisatsioon oma inimeste arengut ja heaolu. Vabatahtlik tegevus võimaldab tutvuda teiste organisatsioonide hingeeluga ning panna end proovile igapäevatööst erinevate ülesannetega või lihvida oma tööalaseid tugevusi mõne vajaliku algatuse jaoks, ilma et peaks tööandjat vahetama. Samuti on see hea võimalus lülitada end välja argirutiinist, seega tööle naaseb peale tehtud heategu energiast pakatav töötaja.

Võrgustumine annab häid ideid

Erinevad ettevõtted on vabatahtlikku tegevuse toetamist korraldanud omal moel ja seega on nutikas jagada kogemusi. Annetame Aega võrgustik pakubki ühe tugevusena võimalust kogemusi vahetada ning leida vastuseid kitsaskohtadele, kuidas vabatahtlikku tegevust korraldada nii annetusi ootavas organisatsioonis kui ka oma väärtuslikku aega pakkuvates asutustes.

Mida paremini on vabatahtlik tegevus turunduslikus mõttes paketeeritud, seda mugavam on ka aega annetada, kuid igal tööl on oma spetsiifika ja organisatsioonil omad võimalused. Siinkohal saavad mõlemad pooled pisut kodutööd teha, vastates näiteks küsimustele, kui palju inimesi korraga saab appi tulla, kas tööd võiksid toimuda välitingimustes või sees, milline peaks olema ettevalmistus, kas vabatahtliku tööga on võimalik tegeleda töönädalal või pigem pärast tööd ja nädalavahetustel.

Aga kes korraldab?

Veel üks pähkel vabatahtliku tegevuse ergutamise juures on üks hea mootor, kes teemad enda kanda võtaks. Nagu kestlikkuse teemaga ka laiemalt, võib see olla mõnevõrra keerukas, sest igasuguseid kohustusi tuleb järjest juurde, mida meeskonnas ära jagada. Siinkohal on soovitus leida ettevõttest üles need sädeinimesed, keda heategevuslikud projektid kõnetavad ja kasvõi teemade kaupa ära jagada. Kui teema innustab, on seda ka toredam vedada.

Ka hiljuti toimunud Annetame Aega aastalõpu kohtumiselt jooksis välja, et ühelt poolt organisatsioonid pakuvad võimalusi ja ergutavad vabatahtlikuks minema, teisalt ei võta mitte kõik kolleegid tuld. Oluline on, et algus on tehtud ning võimalused kaasa lüüa loodud.  Kõige lihtsam on ühineda näiteks Toidupanga iga-aastase toidukogumise kampaaniaga kauplustes või Teeme Ära ja teiste talgutega, kus keegi teine on juba suurema osa tööst ära korraldanud ja tuleb lihtsalt kohale minna. Kui soov on pealinna looduse heaks tegutseda, siis ootame huvilisi ühendust võtma tallinn.ee/keskkond, et sobivad talgupäeva mõõtu töölõigud linna hoiualadel välja pakkuda.

 

Esme Kassak
vabatahtliku tegevuse entusiast ja Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti keskkonnateadlikkuse koordinaator

 

Artikkel ilmus portaali personaliuudised.ee veergudel.