Annetame Aega pikaaegne liige MDC Max Daetwyler Eesti AS: ”Heateo tegemine annab kogu meeskonnale tunde, et oleme saanud koos panustada ja olla vajalikud.“

17.06.2021

Annetame Aega võrgustikuga on tänaseks liitunud 36 ettevõtet, kes on annetanud 7084 päeva heategevuseks! Kuid kes on need tublid ettevõtted, kes head tehes meie paremasse keskkonda järjepidevalt panustavad? Üks neist on MDC Max Daetwyler Eesti AS, kes on alates 2016. aasta lõpust annetanud 306 tundi aega heategevuseks. Uurisime, mis motiveeris neid Annetame Aega algatusega liituma, kuidas on see kasvatanud nende meeskonnatunnet ning millist nõu annaksid nad oma kogemustest teistele algatuse õnnestumiseks.

Mis motiveeris teie meeskonda Annetame Aega algatusega liituma?

Neid põhjuseid on tegelikult päris mitu. Näiteks Toidupangas, kuhu oleme aktiivselt aega annetanud, aga kindlasti ka mujal organisatsioonides on vabatahtliku töö tegemine tehtud väga lihtsaks – kiirelt saab kokku leppida aja ning töökäsi on alati vaja. Töötajaid motiveerib ka ettevõttes rakendatud tasustatud vabatahtliku töö päev, mille puhul jääb töötasu samaks.  

 Kuidas kaasasite töötajaid? Kui suure hulga inimestega olete osalenud?

Kuigi meie ettevõtte töötajatel on ka ise võimalik vabatahtliku töö üritust algatada, oleme aru saanud, et kõige lihtsam on see eeltöö ikkagi ise ära teha – leppida kokku ürituse aeg ja sisu ning seejärel kommunikeerida see võimalus töötajatele. Meie poolt on erinevatel heategudel kokku osalenud 27 töötajat, suur osa neist ka mitu korda. Kokku on meeskonnas olnud korraga  5 – 15 vabatahtlikku, sõltuvalt sellest, milline on vajadus ja võimalused.

 Mida peaksid tööandjad silmas pidama, et ettevõtmine õnnestuks?

Korraldusliku poole pealt on lihtne üritust läbi viia seal, kus on vabatahtliku töö tegemine juba organiseeritud – on olemas kontaktisik ja vajalikud töövahendid. Kui leida selline koostööpartner, siis sujub kõik kenasti ja ettevõtmise õnnestumine on garanteeritud. Töö ajal abiks käimine eeldab ka seda, et töökohas on kolleege informeeritud ja vajalikud asendused tagatud. Vastasel korral tuleb vabatahtliku töö tegemise ajal endiselt tööasju ajada ja telefonikõnedele vastata. Samuti on oluline vabatahtlike informeerimine – kuhu minnakse, mida tehakse, kuidas on korraldatud transport ja teised küsimused.

Mida on Annetame Aega algatus teie meeskonnale juurde andnud?

Annetame Aega algatus on kindlasti rikastanud meie meeskonda! Üritused on lõbusad ning see annab võimaluse viibida oma tiimiga väljaspool igapäevast töökeskkonda. Ühelt poolt liidab see töötajaid, samuti tulevad ka välja meeskonnatöö oskused sellise grupi puhul, kes tavapäraselt koos ei tööta. Nii on võimalik oma kolleege näha teises situatsioonis ning teisest küljest. Huvitav on jälgida, kuidas meeskond tööle hakkab – peale ülesannete jaotamist leitakse mingi aja pärast oma rütm ning töö tegemine muutub efektiivsemaks.

Olete algatusse panustanud ka kriisiajal. Millised on peamised erinevused võrreldes ajaga enne kriisi ja mida peaks silmas pidama? Kas heategevus on võimalik ka kriisi ajal?

Kui varasematel aastatel teavitasime kõiki töötajaid vabatahtliku töö võimalustest ning soovijad said osaleda, siis kriisiajal moodustasime teadlikult väiksemad grupid ja küsisime otse nendelt töötajatelt nõusolekut, keda soovisime kaasata (näiteks uued töötajad). Kohapeal oleme samuti kandnud kaitsemaske ja kindaid, vältimaks võimalikku viiruse levikut. Kindlasti tuleks vabatahtliku töö pakkujalt eelnevalt uurida, kuidas on nemad covid-19 tingimustes töö tegemise korraldanud ning seejärel info osalejatele ka õigeaegselt kommunikeerida. Heategevus kriisi ajal on võimalik, tuleb lihtsalt rohkem erisustega arvestada.

Meie ettevõttes toimuvad igal aastal ka toidukogumispäevad, kus töötajad saavad annetada toidukaupasid, tuues need ise kohale. Hiljem edastame annetuse Toidupanka. Kriisiajal pidime korraldust muutma ning tuli mõte luua virtuaalsed toidukorvid. Kõik soovijad said teha oma annetuse läbi Google küsitlusankeedi, toidukauba ostmise ja kohaletoimetamisega tegelesime ise.

Kuidas julgustaksite neid meeskondi, kes soovivad Annetame Aega algatusse panustada?

Kindlasti soovitame minna koos tiimiga, sest meeskonnaüritused liidavad ning sellest on kasu hiljem ka tööandjal! Heateo tegemine annab kogu meeskonnale tunde, et oleme saanud koos panustada ja olla vajalikud. Nii mõnigi töötaja, kes alguses oli vabatahtliku töö osas skeptik, on pärast esmaskordset osalemist valmis hea meelega ka järgmisetel kordadel panustama.

Milline on teie kõige meeldejäävam mälestus ajaannetusest?

Kui tavapäraselt käime Toidupangas toidupakke komplekteerimas, siis 2019. aasta jõulude ajal pakkisime oma meeskonnaga jõulukinke. Tookord osales ka üsna mitu meesterahvast tootmisest. Väga lõbus ja samas ka heas mõttes võõras oli vaadata, kuidas nad laua ümber jõulukaarte kaunistasid ja kaartidele jõulusoove kirjutasid. Teame neid ju igapäevaselt tootmises masinate ja seadmete taga töötamas. Jõulumeeleolu oli ülev ning nii mõnelgi kolleegil avaldus hoopis kunstianne!

Teisena meenub situatsioon, kus peale kosutavat lõunat muutus ühe grupi töötempo äkki nii kiireks, mis pani neid endidki imestama, et mis hoog neid küll tabas.  Mingit töönormi ju tegelikult täita ei olnud vaja.

Allikas: MDC Max Daetwyler Eesti AS