
Tallinna Toidupanga koordinaator Liina Tõnne, Annetame Aega algatuse projektijuht Evelyn Parv ja Eesti Punase Risti Taaskasutuskeskuse juhataja Kristi Kristall Annetame Aega kohtumisel
Annetame Aega järjekordne kohtumine tõi kokku aega annetavad ja vabatahtlikke kaasavad organisatsioonid, et jagada infot ja ideid, vahetada kogemusi ning leida uusi võimalusi koostööks ja kogukonna toetamiseks.
Viimastel aastatel on heategevus ning aja annetamine leidnud kindla koha organisatsioonikultuuris, pakkudes ettevõtetele võimalust tugevdada meeskonnavaimu ja edendada vastutustundlikku tegevust luues ühiskonnale nähtavat väärtust. See ei tähenda enam vaid head tahet, vaid süsteemset ja mõtestatud panustamist kogukonda.
Ent hoolimata kasvavast huvist panustada, seisavad paljud organisatsioonid küsimuse ees: kuidas leida õigeid projekte ja sobivaid partnereid, et oma aega ja ressursse maksimaalselt väärtust luues rakendada?
Selleks oleme loonud Annetame Aega kohtumiste formaadi, kus viime kokku need, kes soovivad oma aega annetada, ja need, kes vajavad lisakäsi ja toetust. Need kohtumised loovad ühise ruumi, kus saavad alguse uued koostöösuhted, värsked ideed ja suuremad võimalused kogukonna heaks panustamiseks.
Palms Art Group OÜ tegevjuht Karin Palm tõdes, et kohtumine oli inspireeriv: “Eestis on palju toredaid ja lahkeid inimesi, kes on valmis üksteist toetama.“ Tema sõnul on rõõmustav näha, et mitmetest aja annetamise projektidest on saanud aastatepikkused koostööd.
Eesti Punase Risti Taaskasutuskeskuse juhataja Kristi Kristall rõhutas, et sellised kohtumised aitavad erinevatel organisatsioonidel omavahel tutvuda ja teineteist toetada. „Kauplus Punane Ristik on tutvunud tänu erinevatele võrgustiku kohtumistele ja kiirkohtingutele väga paljude suure südamega inimeste ja ettevõtetega, kes on juba ka käinud oma aega annetamas. Swedbank on üks püsivalt panustajatest, aga ka mitmed teised ettevõtted. Tallinna linnakantselei oli oma tiimiga abiks kaupluse avamiseelsetel töödel ja nad käivad rõõmuga tänaseni meie juures oma aega annetamas,” lisas Kristall.
“Toidupanga töö põhineb vabatahtlikkusel ja iga kätepaar on teretulnud ja väga tänuväärne,” kinnitas Tallinna Toidupanga koordinaator Liina Tõnne. „Üle Eesti vajab nädalas toiduabi keskmiselt 19 000 inimest. Vabatahtlike abiga saatis Toidupank näiteks 2023. aastal ringlusse 4,4 miljonit kilo toitu,” rääkis Tõnne. Ta selgitas, et vabatahtlik töö Toidupangas on hea võimalus tuua vaheldust argiellu ja panustada heategevusse, aidata puudust kannatavaid peresid ning saada meeldiv kogemus. “Abi on tarvis igapäevaselt, hetkel tunneme suurimat puudust vabatahtlikest auto-kaubikujuhtidest ( B kategooria), kes aitaksid toidupakid abivajajateni viia või siis kaupa erinevate annetajate juurest meie lattu tuua.” Juba aprillis on ees ootamas kevadised toidukogumispäevad, mille raames kogutakse toitu erinevates poodides üle Eesti. “Ootame sinna appi erinevaid tiime ja kollektiive,“ kutsus Tõnne kõiki huvilisi toidukogumispäevadele registreeruma.
Aja annetamine ja vabatahtlike kaasamine aitab luua uusi sidemeid organisatsioonide vahel ja tugevdada kogukonna ühtekuuluvustunnet. Tallinna Lastekodu Noortetöö koordinaator Maiken Kond märkis, et nende vajadused on ajas muutuvad – vahel vajame abi talgukorras toimetamisel, näiteks majade territooriumi või mänguväljaku korrastamisel, teinekord hoopis lastele toredate sündmuste korraldamisel ja toetamisel. „Koostöö nii kogukonna kui erinevate ettevõtetega on meile kindlasti väga oluline,” rõhutas Kond ja lisas, et peagi on abikäsi tarvis noortekodu noorte korterite valmis seadmisel enne noorte kolimist.
Osalejad tõid välja, et aja annetamine ei piirdu ainult füüsilise tööga, vaid võib hõlmata ka oskuste ja teadmiste jagamist, millel on sageli pikaajalisem mõju. Taaskasutuskeskuse juhataja Kristi Kristall selgitas, et praegu vajaksid nad lisaks kaupluse igapäevasele tööle – kaupade sorteerimise ja müügiks ettevalmistamise, väljapanekute värskendamise ja kaupluse korrastamise – hädasti abi ka näiteks turundustegevuste juures. „Loomulikult on alati teretulnud kõik head ideed, koostöömõtted ja -pakkumised,“ julgustas Kristall ühendust võtma ja lisa veendunult, et üheskoos suudame rohkem head teha.
Annetame Aega algatuse projektijuht Evelyn Parv võttis kohtumise kokku rõhutades, et sellised üritused annavad osalejatele võimaluse luua uusi kontakte ja leida värskeid koostöövõimalusi. “Eduka koostöö alus on omavaheline suhtlus ja võrgustik. Lisaks avardavad sellised kohtumised silmaringi ja loovad võimaluse avastada uusi panustamise võimalusi,” selgitas Parv.
Sündmusel osalejad olid üksmeelel, et Annetame Aega kohtumised aitavad kasvatada teadlikkust, kasvatada ühtekuuluvustunnet ja luua läbi koostöö ja pikaajalist ja tähenduslikku mõju.