Swedbank on koostöös Eesti Tööandjate Keskliiduga Annetame Aega algatuse initsiaator ning oma tegevusega jätkusuutlikkuse, heategevuse ja aja annetamise vallas inspiratsiooniks ja eeskujuks ka teistele. Palusime neil jagada oma aja annetamise teekonda ja kogemust ning nõuandeid, kuidas heateopäeva kõige paremini läbi viia. Meile vastas Swedbank AS toetustegevuste juht Tiina Pakk.
Ühiskonna arengu toetamine laiemalt on Swedbanki jaoks olnud pikaajaline prioriteet ning meie toetusportfellis on täna organisatsioone, mille asutamise juures oleme me ise olnud ja mida oleme järjepidevalt toetanud juba ligi 20 aastat. Teeme seda, sest suure ettevõttena on meil see võimalus ja ka vastutus lisaks oma äritegevusele ka ühiskonnas oluliste kitsaskohtade lahendamisele kaasa aidata.
Rahalise toetuse kõrval on juba 10 aastat olnud oluliseks fookuseks ka vabatahtlik panustamine ning meeskondlik aja annetamine. Praktikas tähendab see seda, et igal swedpankuril on aastas kaks tasustatud vaba päeva, mida kasutada just vabatahtlikuks tegevuseks – üks päev professionaalseks aja annetuseks (näiteks minnes andma külalistundi või jagades oma oskusi ja teadmisi mõne vabaühenduse või projekti raames) ning üks päev meeskondlikuks aja annetuseks.
Juba kümme aastat järjest võtame aja annetamise eraldi fookusesse suvisel perioodil. Perioodil mai-september jagame majasisestes kanalites vahvaid kogemuslugusid tiimide ajaannetustest ja oleme toeks tegevuste leidmisel.
Miks peaksid organisatsioonid heategevusse panustama ja aja annetamisega algust tegema?
Siin on kindlasti väga mitu nurka – ühelt poolt võimalus panna käed külge südamelähedaste valdkondade tegemistesse ning aidata neil ära teha midagi, mille jaoks neil endal ajalist- ja inimressurssi napib. Teisalt on see tööandja võimalus pakkuda oma inimestele lisaväärtust aja annetamiseks mõeldud vaba(de) päeva(de) näol andes sellega selge sõnumi, et ettevõtte jaoks on ühiskonna arengu toetamine oluline ja seda soodustatakse. Swedbankis käivada aega annetamas ka juhtkonna liikmed, kes saavad olla eeskujuks teistele meeskondadele, aga ka veeta ühiselt aega tavapärasest töökeskkonnast väljaspool.
Swedbankis on aja annetamisest kujunenud juba nn traditsioon ja igas tiimis on keegi, kes vähemalt korra on suvise ajaannetusega kokku puutunud ja kursis, kuidas meil protsess käib. Kui aga aja annetamine on ettevõttes uus suund, siis on mõistlik määrata konkreetne inimene, kes selle projektiga tegeleb ning on abiks nii tegevuste leidmisel kui vajadusel päeva planeerimise toetamisel.
Kui olen küsinud tiimidelt, kas meeskondlik heategevuspäev on midagi, mida nad tiimiga ootavad, siis vastus on alati kindel „jah“. Tuuakse välja, et lisaks sellele, et on võimalik päriselt kellelegi abiks olla, on see suurepärane võimalus kolleegidega töövälisel ajal, teises keskkonnas, midagi koos teha. Tihtipeale seotakse aja annetamine meeskonna strateegiapäeva või muu motivatsiooniüritusega. Heategevuspäev on suurepärane võimalus üle Eesti paikneval tiimil kokku saada ja toredalt aega veeta. Siiras tänu abisaajalt ja päeva lõpuks tulemuse nägemine, on midagi, mis inspireerib ja jääb helgete emotsioonide kaudu kandma veel pikaks ajaks!
Millised valdkonnad ja tegevused Swedbanki aja annetamise juures kõige enam kõnetavad?
Swedpankuritel on valdkonna ja asukoha valikul vabad käed – meie inimesed käivad aega annetamas väga erinevates paikades ja seda üle Eesti! Nii saab iga tiim leida enda jaoks paiga ja tegevuse, mis neid kõnetab ja südamelähedane on. Kuna koostööd Heateo Sihtasutusega veame „Ma armastan aidata“ annetuskeskkonda, siis igal aastal uurime esmalt sealsetelt organisatsioonidelt, kas neil on abikäsi vaja.
On tore kuulda, et paljud tiimid hakkavad suvise aja annetamise tegevuse peale mõtlema juba aasta alguses ning ollakse valmis sõitma ka kodukohast kaugemale. Mitmel tiimil on ka välja kujunenud kindel organisatsioon, kelle juurde igal aastal uuesti appi minnakse.
Viimastel aastatel on igal aastal heategude suve raames aega annetamas käinud üle 100 tiimi, rohkem kui 1100 töötajaga kokku. Populaarseimad tegevused on aja annetamine loomade varjupaikades, terviseradadel, Toidupangas ning heakorratööd erinevates muuseumites, looduses ja lasteaedades.
Swedbanki kolm soovitust, kuidas aja annetamiseks valmistuda ja seda päeva kõige paremini korraldada
- Leppige tiimi sees kokku, millised on teie ootused heateo päevale ja mitu tundi ajaliselt olete valmis panustama. Seejärel valige välja organisatsioon ja tegevus, millega abiks olla. Kui koht paigas, siis kommunikeerige oma ootusi ja võimalusi abistamiseks ka kontaktisikule, kes teid vastu on võtmas.
- Olge avatud ja suhelge vastuvõtja organisatsiooni inimestega. Kuulata, millega nad tegelevad, kuidas toimetavad ning millised väljakutsed ja rõõmud neil on. Nii tekib valdkonna ja organisatsiooniga lähedasem seos ja antud panus muutub veelgi väärtuslikumaks.
- Planeerige heateopäeva sisse aeg, et koos tiimiga lõunat süüa või peale aja annetamist muljetada ja päev kokku võtta. Ärge tormake kohe argiste toimetuste juurde tagasi, vaid laske nendel toredatel emotsioonidel ennast veel veidi kanda.